Bosanska kuhinja neizostavno uključuje pripremu zimnice, kako bi se sačuvali okusi sezonskog voća i povrća za hladne dane. Među najpoznatijim su turšija, mješavina ukiseljenog povrća, ajvar, pikantni namaz od pečenih paprika i patlidžana, te pinđur, sličan ajvaru, ali sa dodatkom paradajza. Slatki dio zimnice čine pekmez i džemovi od šljiva, kajsija i smokava, kao i slatko od dunja, trešanja i jagoda. Također su popularne i kiseli kupus, krastavci, paprike i feferoni, koji se služe uz tradicionalna jela tokom cijele zime.
Sušena paprika je paprika očišćena i osušena na suncu ili u hladu, koristi se tokom zime za pripremu čorbi, variva i punjenih jela. Ima intenzivniji okus i miris, a prije upotrebe se često potapa u toplu vodu da omekša.
Suhi peršun (majdonos) i celer su sitno sjeckani i osušeni listovi ili korijenje, čuvani kao začin za jela tokom zime. Dodaju se čorbama, varivima i jelima od povrća radi mirisa i bogatijeg okusa.
Zelen u soli za čorbe je mješavina sitno sjeckanog korjenastog povrća poput peršuna, celera, mrkve i paštrnjaka, pomiješana sa solju i čuvana u tegli. Koristi se kao prirodan začin za čorbe i variva tokom cijele godine.
Tikva u soli je konzervirana tikva, naribana ili sitno sjeckana i pomiješana sa solju, čuvana u tegli. Koristi se kao dodatak čorbama, pite ili variva, posebno tokom zime.
Sirće je kisela tečnost dobijena fermentacijom alkohola, najčešće vinskog ili voćnog porijekla. Koristi se kao začin u salatama, za kiseljenje povrća i kao prirodni konzervans u pripremi zimnice.
Sirće od đulbešećerke je prirodno fermentisano sirće dobijeno od aromatične sorte kruške đulbešećerke. Blagog, voćnog mirisa i prijatne kiselosti, koristi se za salate, kiseljenje i kao dodatak jelima ili napicima.